Κυριακή 17 Μαρτίου 2013

ΕΠΣΜ: Οδυσσέας Κορδελιού (U17) - ΣΦΚ Πιερικός (U17) 1-2

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση η U17 του Πιερικού κατάφερε και πήρε παλικαρίσια την πρόκριση μέσα στο Κορδελιό αφού επικράτησε με 1-2 του Οδυσσέα και πλέον βρίσκεται στις 16 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος Νέων της ΕΠΣΜ. Από το 1 'του παιχνιδιού η ομάδα του Ηλία Μπαζάκου ήταν κυρίαρχη μέσα στο αγωνιστικό χώρο, έπαιξε ολοκληρωμένο ποδόσφαιρο και απέδειξε πως δίκαια πέρασε στην επόμενη φάση, κερδίζοντας τον «πρωτοπόρο» του ομίλου Οδυσσέα Κορδελιού. Το γκολ για τον Πιερικό ήρθε στο 15λεπτό, με τον Τσιούχα με πλασέ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Αλία να ανοίγει το σκορ. Το ημίχρονο έληξε με την ομάδα του Πιερικού να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 75 'σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ αλλά και με την βοήθεια του αέρα οι παίκτες του Οδυσσέα ισοφάρισαν σε 1-1. Ωστόσο ο Πιερικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη .. οι ποδοσφαιριστές του Ηλία Μπαζάκου έπαιξαν με πάθος και ήταν αποφασισμένοι να φύγουν από το γήπεδο με την νίκη-πρόκριση. Έτσι στο 88' με τον Τσιούχα και πάλι, μετά από πάσα του Μυσιούδη στην πλάτη της άμυνας των αντιπάλων ο Πιερικός κατάφερε και διπλασίασε τα τέρματα του παίρνοντας την νίκη η οποία του διασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του πρωταθλήματος. Με αυτή την πρόκριση η U17 του Πιερικού έχει πετύχει τον αρχικό της στόχο που ήταν να φθάσει στις 32 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος αφού πλέον βρίσκεται στην φάση των 16. Με τέτοιες εμφανίσεις πάντως, ο Πιερικός μπορεί να κάνει μια καταπληκτική πορεία στο πρωτάθλημα και γιατί όχι να περάσει και στην επόμενη φάση.

Ρεπορτάζ: Θ. Τζήμας