Δευτέρα 18 Μαρτίου 2013

FL: Απόλλων Σμύρνης - Πιερικός 2-0 : Κρατά μόνο το Α' ημίχρονο...

Ο Απόλλωνας Σμύρνης νίκησε 2-0 τον Πιερικό για την 28η αγωνιστική της Football League και συμπλήρωσε 7 αγωνιστικές αήττητος (5 νίκες, 2 ισοπαλίες). Κατσίκης (56 'πεν.) και Μανιάς (73') σημείωσαν τα γκολ για την ομάδα της Ριζούπολης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης η ΠΑΕ Απόλλων Σμύρνης βράβευσε τον Δημήτρη Καραδέμητρο που συμπλήρωσε 100 επαγγελματικές συμμετοχές με την φανέλα της ομάδας μας. Την βράβευση έκανε ο γενικός αρχηγός του Απόλλωνα, Στάθης Φριλίγγος.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, καθώς οι παίκτες του Πιερικού είχαν παραταχθεί με αμυντικούς προσανατολισμούς και με διπλή ζώνη άμυνας προσπάθησαν να κρατήσουν εκτός περιοχής του παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη.

Στο 8ο λεπτό, ο Μανιάς έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή του Πιερικού και έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά, ο Βασιλειάδης απομάκρυνε αρχικά, ο Φαρινόλα που ακολουθούσε την φάση έκανε νέο σουτ, όμως ο τερματοφύλακας του Πιερικού ήταν σε ετοιμότητα και με δεύτερη επέμβαση απομάκρυνε την μπάλα.

Έξι λεπτά αργότερα (14 '), ο Λεοντίου τροφοδότησε τον Μανιά που σούταρε από το ύψος του πέναλτι, όμως και πάλι ο Βασιλειάδης απομάκρυνε.

Στο 30ο λεπτό, ο Λεοντίου συνεργάστηκε ξανά με τον Μανιά, ο επιθετικός του Απόλλωνα επιχείρησε διαγώνιο σουτ από δεξιά, όμως ο τερματοφύλακας του Πιερικού μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Λίγο πριν την λήξη του Α' ημιχρόνου ο Απόλλωνας βγήκε στην αντεπίθεση όταν ο Κατσίκης τροφοδότησε τον Φαρινόλα στα δεξιά της επίθεσης, εκείνος όμως έκανε αδύναμο διαγώνιο σουτ και ο Βασιλειάδης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Με το ξεκίνημα του Β' ημιχρόνου ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί. Στο 54ο λεπτό ο Βασιλειάδης του Πιερικού έκανε λανθασμένο κοντρόλ στην περιοχή, έχασε την μπάλα από τον Μανιά και τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή, με το διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει το σημείο του πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Πιερικού που άφησε την ομάδα με δέκα παίκτες για την συνέχεια της αναμέτρησης.

Ο Κατσίκης ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0 για την ομάδα μας.

Στο 73' ο Απόλλωνας διπλασίασε τα τέρματα του. Ο Χιντζίδης έκανε σέντρα από τα αριστερά και ο Μανιάς αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στα λεπτά που απέμεναν οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, κ. Ρατσιάτου, πανηγύρισαν μια πολύτιμη νίκη που τους έφερε μια «ανάσα» από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

___Αλέξανδρος Βοσνιάδης Γιώργος Φοιρός___

55'Παπατολίκας αντί Πολίτη
        65'
Κωνσταντίνου αντί Χατζηζήση
        72'Καμαρά αντί Ρόβα
        76'Μανίκας αντί Ντάνι
        79'Παπατόλιος αντί Καθάριου
        82'Καραδέμητρος αντί Λεοντίου

22'
        27'Καθάριος Π.
        50'Τσιλιγκίρης Η.
        54'Βασιλειάδης Τ.
        62'Χατζηζήσης Γ.
        64'Γιαζιτζόγλου Π.
        66'Κωνσταντίνου Δ.
        74'Ντάνι Μ.
        74'Κύργιας Μ.

56' 1 - 0 Κατσίκης Γ.
        73' 2 - 0 Μανιάς Μ.