Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012

Live από το Pierikos24 Blog η αναμέτρηση Πιερικός-Νίκη Βόλου (2-0 ΤΕΛΙΚΟ)

Το Pierikos24 Blog βρέθηκε στο Πιερικό Στάδιο και σας παρουσίασε λεπτό προς λεπτό την live εξέλιξη του αγώνα. Ο Πιερικός πέτυχε μεγάλη και καθαρή νίκη με 2-0 έναντι της Νίκης Βόλου, την πρώτη στο πρωτάθλημα και έφτασε τους 5 βαθμούς, με αποτέλεσμα να σκαρφαλώσει στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Δείτε παρακάτω όλη την εξέλιξη του αγώνα όπως σας την προσέφερε το Pierikos24 Blog. Αργότερα το βράδυ, θα ακολουθήσουν λεπτομέρειες, σχόλια, φωτογραφίες και πολλά άλλα.
16: 35 : Τιμητική ανθοδέσμη στον Τ. Καρακούτση απένειμε το Club Melanoleykoi για την πολυετή προσφορά του στην ομάδα. Εκτός από τον Καρακούτση, και ο Ν. Πουρτουλίδης αγωνίζεται αντίπαλος του Πιερικού σήμερα.

16:43 : Η σύνθεση της Νίκης Βόλου: Καρακούτσης, Ψιάνος, Μήτσης, Καρατζάς, Βέρτζος, Τάσιτς, Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης, Σκούφαλης, Κυριάκος, Ουέλιγκτον .

16:46 : Το παιχνίδι ξεκίνησε.

16:48 : Η σύνθεση του Πιερικού: Τόλιος, Παπαστεργίου, Γιαζιτζόγλου, Ντόικιτς, Καρτσαμπάς, Φαμπίνιο, Δεσποτόφσκι, Ίτσιος, Ντάνι, Κόιτς, Σεχολάρι .

16:51 : Διαιτητής: Κιοτζένης (Καβάλας), Βοηθοί: Καραβασίλης (Καβάλας), Βάντσης (Δράμας)

16:57 : Ελαφρά υπεροχή για την Νίκη Βόλου, η οποία έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 6' όταν μετά από σουτ του Πουρτουλίδη μέσα από την περιοχή, ο Τόλιος έδιωξε με υπερένταση πάνω στην γραμμή.

16:59 : Περίπου 2000 φίλαθλοι του Πιερικού βρίσκονται στο γήπεδο, μαζί με άλλους 350 φιλάθλους της Νίκης που ταξίδεψαν από την Νέα Ιωνία.

17:00 : Ιδανικές οι καιρικές συνθήκες για ποδόσφαιρο. Ηλιοφάνεια και 25 βαθμοί κελσίου.

17:12 : Ισορρόπησε το παιχνίδι ο Πιερικός.

17:14 : Καλή φάση για τον Πιερικό, όταν το μακρινό σουτ του Ίτσιου μπλόκαρε ο Καρακούτσης.

17:17 : Σουτ του Κυριάκου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα φεύγει αρκετά άουτ.

17:18 : ΓΚΟΟΟΟΛ!!!!!! Στο 28' ο Σεχολάρι έκανε την σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Ντάνι, ο οποίος με ιδανικό πλασέ από κοντά έκανε το 1-0 για τον Πιερικό.

17:19 : Ο Καρτσαμπάς προλαβαίνει και κόβει τον Ουέλιγκτον, πριν ο τελευταίος γίνει απειλητικός.

17:21 : Σουτ του Ριζογιάννη για την Νίκη, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

17:32 : Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τον Πιερικό να παίρνει μέχρι στιγμής αυτό που επιθυμούσε.

17:34 : Αυτήν την ώρα μοιράζονται οι επίσημες ενδεκάδες των δύο ομάδων, με καθυστέρηση ενός ημιχρόνου (!).

17:36 : Κίτρινες κάρτες στο 41' για τον Κυριάκο και στο 44' για τον Τάσιτς, αμφότερες για παίκτες της Νίκης Βόλου.

17:40 : Ο πάγκος του Πιερικού: Παπατολίκας, Λόπεζ, Καθάριος, Δήμου, Νίκου, Κωτσιόπουλος, Λαζαρίδης.

17:41 : Ο πάγκος της Νίκης Βόλου: Βούρας, Σαμαράς, Φλίγκος, Χάμος, Τάντιτς, Γιάκομπ, Μκρτσιαν.

17:47 : Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

17:58 : Τίποτα το ιδιαίτερο στο β' ημίχρονο, και ενώ βρισκόμαστε στο 56'.

18:01 : Συνθήματα κατά του Ολυμπιακού Βόλου ακούγονται κυρίως από τους οπαδούς της Νίκης Βόλου, αλλά και από κάποιους οπαδούς του Πιερικού.

18:02 : Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Πιερικό, όταν ο Σεχολάρι βγήκε τετ α τετ με τον Καρακούτση, νικήθηκε όμως από τον γκολκίπερ της Νίκης.

18:08 : Δύο καλές χαμένες ευκαιρίες για την Νίκη μέσα σε 2'. Στην πρώτη (63') ο Τόλιος απέκρουσε με το ένα χέρι σουτ του Πουρτουλίδη, ενώ στο 65' ο Τόλιος απομάκρυνε και πάλι κεφαλιά του Μήτση.

18:12 : Πιέζει πολύ ψηλά η Νίκη Βόλου με στόχο να ισοφαρίσει. Αμύνεται μαζικά ο Πιερικός. Ως πρωταγωνιστής του αγώνα αναδεικνύεται ο τερματοφύλακας του Πιερικού, Θ. Τόλιος που έχει "κατεβάσει τα ρολά".

18:15 : Δύο αλλαγές για τον Πιερικό. Ο Λαζαρίδης παίρνει την θέση του Παπαστεργίου και ο Καθάριος την θέση του Κόιτς.

18:17 : Δύο αλλαγές και για την Νίκη Βόλου. Ο Τάντιτς παίρνει την θέση του Ριζογιάννη και ο Γιάκομπ την θέση του Ουέλιγκτον.

18:19 : Πλησιάζουμε το 75' και η Νίκη Βόλου συνεχίζει να πιέζει χωρίς όμως αποτέλεσμα.

18:25 : Αλλαγή για τον Πιερικό. Ο Δήμου μπαίνει στην θέση του Ντάνι και αγωνίζεται ως σέντερ φορ (!).

18:26 : Τρίτη αλλαγή και για την Νίκη. Στην θέση του Ψιάνου περνάει ο Φλίγκος.

18:27 : Στο 83' πάσα του Καθάριου στον Δεσποτόφσκι, ο οποίος δεν προλαβαίνει να κάνει κοντρόλ, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Καρακούτσης.

18:30 : Ο Φλίγκος στο 86' κάνει το γυριστό σουτ, η μπάλα ψηλά άουτ.

18:31 : ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!! Το 2-0 για τον Πιερικό, με τον Καθάριο, ο οποίος συνεργάστηκε άψογα με τον Δήμου, και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0, αφού ξεπέρασε και τον Καρακούτση.

18:37 : Τελείωσε το παιχνίδι. Μεγάλη νίκη για τον Πιερικό, η πρώτη φετινή, και μάλιστα χωρίς να έχει δεχτεί ακόμη γκολ.