Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2013

ΣΦΚ Πιερικός-ΧΑΝΘ 0-3 : Εν ψυχρώ "σφαγή" από τους διαιτητές, που εξανέμισαν τις ελπίδες του Πιερικού για παραμονή!

Επιμέλεια: Pierikos24 Blog
Photo αρχείου (P24 Blog)
Στο παιχνίδι που έγινε χθες το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο Κατερίνης μεταξύ ΠΙΕΡΙΚΟΥ και ΧΑΝΘ για τον Γ' όμιλο της Α2 Volley, η ομάδα μας έπαιζε όλα τα χαρτιά της ώστε να πάρει την πολυπόθητη νίκη. Ωστόσο, δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 0-3 σετ (14-25, 23-25, 19-25).
Στο πρώτο σετ ο Πιερικός ήταν κακός και δεν μπόρεσε να το χάνοντάς το σχετικά εύκολα. Στο δεύτερο σετ η εικόνα της ομάδας μας άλλαξε προς το καλύτερο, κι όλα έδειχναν ότι θα ισοφάριζε. Ωστόσο, ενώ το σκορ ήταν 23-24, ο παίκτης της ομάδας μας Θ. Σαμαλής διαμαρτυρήθηκε στον 2ο διαιτητή ότι η μπάλα ήταν μέσα (γραμμή). Ο διαιτητής διαφώνησε και ο παίκτης μας του είπε "Αυτό είναι απαράδεκτο". Έτσι, ο 2ος διαιτητής έδωσε εντολή στον 1ο διαιτητή να δώσει κίτρινη κάρτα στον Σαμαλή, με αποτέλεσμα να πάει έτσι ο νικητήριος πόντος στη ΧΑΝΘ και να κάνει το 0-2. Ήταν μια καθαρά άδικη απόφαση, καθώς ο διαιτητής παρερμήνευσε τα όσα του είπε ο Σαμαλής, νομίζοντας πως του είπε "Είσαι απαράδεκτος".
Η απόφαση δεν άλλαξε, και κάπου εκεί όλα χάθηκαν. Η ΧΑΝΘ πήρε και το 3ο σετ με 19-25, φεύγοντας από την Κατερίνη με τους 3 βαθμούς και αφήνοντας τον Πιερικό στον πάτο της βαθμολογίας. Την επόμενη (τελευταία του πρώτου γύρου) αγωνιστική ο Πιερικός ταξιδεύει στα Ιωάννινα για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα, που πήρε χθες τους 3 πρώτους της βαθμούς νικώντας στην Αλέξ/πολη την ΓΕΑ. Θα πάει να διεκδικήσει τη νίκη, ώστε στη συνέχεια να κάνει έναν αξιοπρεπή 2ο γύρο.