Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου 2012

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας ο ΣΦΚ Πιερικός: ΠΙΕΡΙΚΟΣ (U20) - ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ 3-1

Ένα πολύ δυνατό παιχνίδι έγινε χθες Κυριακή στο Πιερικό Στάδιο μεταξύ των ομάδων του ΣΦΚ Πιερικού (ομάδα Νέω) και της ομάδος των Διόσκουρων, στα πλαίσια του κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας. Η ομάδα των Διόσκουρων κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 40ο λεπτό με τον Γουλουχίδη, ο Πιερικός δημιούργησε φάσεις στα εναπομείναντα 5 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου αλλά δεν τα κατάφερε να βάλει ένα γκολ και να πάει στα αποδυτήρια με την ισοπαλία. Στο 2ο μέρος ο Πιερικός ήταν σαφώς καλύτερος και κατάφερε να βάλει τρία γκολ, με τον Νούλα στο 51ο λεπτό, στο 60ο λεπτό με τον Γεωργιάδη και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 93ο λεπτό με τον Ζόβλικα. Να σημειωθεί ότι από το 64ο λεπτό οι Διόσκουροι έπαιζαν με δέκα λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Συμεωνίδη για αντικανονικό μαρκάρισμα σε αντίπαλο.
Οι καλύτερες φάσεις του αγώνα:
30ο λεπτό: Σουτ του Τσιώμη έξω από την περιοχή του Μιχαηλίδη η μπάλα περνά άουτ δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
37ο λεπτό: Δυνατό σουτ και πάλι από τον Τσιώμη μετά από σέντρα του Παναγιωτίδη η μπάλα πάλι άουτ.
40ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Το 0-1 για τους Διόσκουρους με κεφαλιά του Γουλουχίδη μετά από σέντρα που έγινε από αριστερά.
51ο λεπτό: ΓΚΟΛ! 1-1 Για τον Πιερικό με έξοχο πλασέ από τον Νούλα.
60ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Το 2-1 για την ομάδα του Πιερικού με κεφαλιά του Γεωργιάδη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ με τον Δαλαμήτρα.
93ο λεπτό: ΓΚΟΛ! 3-1 για τον Πιερικό με κεφαλιά του Ζόβλικα μετά από το κόρνερ του Δαλαμήτρα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΣΦΚ Πιερικός: Τσολακίδης, Παναγιωτίδης Γ., Μπλιούμης, Γεωργιάδης, Τσοπουζίδης, Ζόβλικας, Δαλαμήτρας, Νούλας,Τσιώμης (65΄Ηλιάδης), Καρτσαμπάς Αλέξ.(53΄Αδάμος), Ζούκα (85΄Μησιούδης).

Διόσκουροι: Μιχαηλίδης, ΕυθυμιάδηςΒλαδ.Εδ., Μαυρόπουλος, Ελυσιάδης, Συμεωνίδης (46΄Σεμερτζίδης), Χρυσοχοϊδης, Σαββίδης, Ευθυμιάδης, Κοκαβίδης, Γουλουχίδης, Κωστόπουλος.