Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου 2014

18η αγωνιστική FL (Βόρειος όμιλος): Νέα Καβάλα - Πιερικός 2-0 (Videos) / Γκολ και ξύλο...

Πολύ σημαντική νίκη , τόσο από βαθμολογικής όσο και από ψυχολογικής πλευράς , πέτυχε η Καβάλα με 2-0 κόντρα στον Πιερικό και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για παραμονή στην Football League . Η ομάδα του Μιχάλη Ιορδανίδη ήταν σαφώς καλύτερη από τους φιλοξενούμενους , οι οποίοι αγωνίστηκαν για 70 λεπτά με έναν παίκτη λιγότερο ( μετά την αποβολή του Λαζαρίδη ) έχασε αρκετές ευκαιρίες για να καθαρίσει από νωρίς τον αγώνα ( με τον Καρλόπουλο να χάνει πέναλτι στο 21 ' ) , ωστόσο η « λύτρωση » ήρθε στο τελευταίο τέταρτο με δύο ισάριθμες κεφαλιές των Καπνίδη και Πάλλα .

Με αυτό το σκορ η Καβάλα αποκτά , επίσης , πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Κατερινιώτες καθώς στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου είχε γνωρίσει την ήττα με 1-0. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την Καβάλα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζει την άμυνα των φιλοξενούμενων χωρίς , ωστόσο , να καταφέρνει να παραβιάσει την αντίπαλη εστία . Η πρώτη φάση καταγράφτηκε στο 8ο λεπτό , με τον Παπατολίκα να μπλοκάρει το σουτ του Καρλόπουλου , ενώ ο ίδιος παίκτης στο 21 ' έχασε την πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ για την Καβάλα . Σε εκείνο το σημείο ο Κουρέλας ανατράπηκε από τον Λαζαρίδη μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής της συνάντησης δεν δίστασε να δείξει το σημείο του πέναλτι , αποβάλλοντας ταυτόχρονα τον αμυντικό του Πιερικού ( οι παίκτες του οποίου αμφισβήτησαν την απόφαση του διαιτητή ) . Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Καρλόπουλος αλλά ο Παπατολίκας έπεσε στην δεξιά πλευρά της εστίας του και απέκρουσε το σουτ . Η Καβάλα έχασε μια ακόμα πολύ καλή ευκαιρία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Καπνίδης βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Παπατολίκα αλλά δεν κατάφερε να κοντρολάρει την μπάλα , ενώ η μόνη άξια λόγου επιθετική προσπάθεια του Πιερικού σημειώθηκε στο 26 ' με ένα καλό σουτ του Μανίκα , το οποίο όμως πέρασε άουτ . Η Καβάλα μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε διάστημα δύο λεπτών έχασε 2 πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ . Στο 51 ' ο Άρτσε επιχείρησε μια συρτή σέντρα από τα αριστερά αλλά ο Καπνίδης δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα με προβολή στην άδεια εστία του Πιερικού , ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Καπνίδης σούταρε δυνατά έξω από την μεγάλη περιοχή , με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ . Η Καβάλα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να χάνει την μια ευκαιρία μετά την άλλη , την ώρα που ο Πιερικός προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις , χωρίς όμως να καταφέρει κάτι . Στο 61 ' ο Κουρέλας , εκμεταλλευόμενος τις κόντρες , βρέθηκε τετ α τετ με τον Παπατολίκα , όμως ο τερματοφύλακας του Πιερικού απέκρουσε εύκολα το ασθενές πλασέ του παίκτη της Καβάλας , ενώ στο 63 ' ένα μακρινό δυνατό σουτ του Καρλόπουλου από τα αριστερά πέρασε μόλις άουτ . Στο 68 ' ο Καπνίδης σούταρε δυνατά έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ , ενώ στο 72' ο Κουρέλας κοντρόλαρε πολύ ωραία την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή και έπιασε ένα συρτό σουτ από αριστερά , με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πιερικού . Τελικά το πολυπόθητο γκολ για την Καβάλα ήρθε τελικά στο 74 ' , όταν μετά από σέντρα του Παπαργυρίου ο « συνήθης ύποπτος » Καπνίδης πρόλαβε την έξοδο του Παπατολίκα και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 και σκορπίζοντας τον ενθουσιασμό στους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του « Ανθή Καραγιάννη » . Η Καβάλα δεν σταμάτησε να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ , κάτι που πέτυχε στο 84 ' με τον Άρτσε να περνάει όποιον βρήκε μπροστά του από τα αριστερά , να κάνει την σέντρα και τον Πάλλα να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στην άδεια εστία του Πιερικού . Τα τελευταία λεπτά του αγώνα απέκτησαν , από εκείνη την στιγμή και μετά , καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με την Καβάλα να χάνει μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει και τρίτο γκολ στο 86 ' , όταν μετά από ατομική προσπάθεια ο Πάλλας βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην μεγάλη περιοχή , με τον Παπατολίκα να αποκρούει το δυνατό σουτ και την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του .

Με την λήξη του αγώνα τα πνεύματα άναψαν όταν παίκτες του Πιερικού κινήθηκαν με άγριες διαθέσεις εναντίον του Καπνίδη , ισχυριζόμενοι ότι ο παίκτης της Καβάλας τους εξύβριζε συστηματικά κατά την διάρκεια του παιχνιδιού . Η σύρραξη συνεχίστηκε και μέσα στα αποδυτήρια , ενώ η τεταμένη ατμόσφαιρα μεταφέρθηκε και στην συνέντευξη τύπου που διεξήχθη μετά το τέλος του αγώνα .

Καβάλα ( Ιορδανίδης ) : Γιαννίκογλου , Καζαντζίδης , Βαλεριάνος , Πόπτσης ( 44 ' Άρτσε ) Γκαρακλίδης , Κουρέλας ( 85' Ντομί ) Ντουτσαρίδης , Πάλλας ( 89 ' Παπαδόπουλος ) Καρλόπουλος , Παπαργυρίου , Καπνίδης

Πιερικός ( Καμπερίδης ) : Παπατολίκας , Λαζαρίδης , Νικολίτσης , Ντόϊκιτς , Ιορδανίδης ( 77 ' Τσιρλίδης ) Αποστολίδης , Παπατόλιος , Ίτσιος , Μανίκας , Βινίσιους ( 59' Γκαραγκούνης ) Ελευθεριάδης ( 68 ' Παπαδόοπουλος )