Τρίτη 7 Απριλίου 2015

22η αγωνιστική Β΄ Εθνικής μπάσκετ (Βόρειος όμιλος): Κομοτηνή - Πιερικός Αρχέλαος 69-71

ΘΡΙΛΕΡ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Ο Πιερικός Αρχέλαος σε ένα συγκλονιστικό και αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο πήρε την εκτός έδρας νίκη εναντίον της αξιόμαχης Κομοτηνής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωχελικά για την ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου αφού οι γηπεδούχοι έβρισκαν εύκολα λύσεις πηγαίνοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι και προηγήθηκαν με 21-15 στο α 'δεκάλεπτο. Στο β δεκάλεπτο όμως η αμυντική βελτίωση και η αγωνιστική άνοδος του Ασημάκη έφεραν την ομάδα μας να προηγείται με 31-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κομοτηνή παίζοντας καλή άμυνα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, έκανε επιμέρους σκορ 22-10 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο 53-46. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης πίεσε πολύ την μπάλα, βελτίωσε πολύ την άμυνά της και με αιφνιδιασμούς έφερε το ματς στην ισοπαλία. Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 4 πόντους αλλά η Κομοτηνή με καλάθι έφερε το παιχνίδι στο καλάθι 6 "πριν τη λήξη. Ύστερα από ένα λάθος στην επαναφορά της μπάλας οι παίκτες την Κομοτηνής αστόχησαν σε τρίποντο στην εκπνοή και η ομάδα μας πήρε τη νίκη στο συγκλονιστικό αυτό αγώνα.

Ο Πιερικός Αρχέλαος τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του πριν την ανάπαυλα για το Πάσχα. Το επόμενο παιχνίδι είναι στις 26 Απριλίου, συνεπώς η ομάδα έχει τον απαραίτητο χρόνο για να ανασυνταχθεί, να ξεκουραστεί και να ξεπεράσει τους τραυματισμούς που τόσο την ταλαιπώρησαν.

Διαιτητές: Δεληγιαννίδης, Φουτζηλάς.

Δεκάλεπτα: 21-15, 31-36, 53 - 46, 69-71.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής, Σταματέλος, Διαμαντίδης 3 (1), Φαρασόπουλος, Λεχούδης 13 (2), Ντίνας 12 (1), Κατσαούνης, Μπεκρής 18 (3), Καλατζής 4, Καραμπέκης 3, Μανάκας 16.

ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ: (Χατζηιωάννου): Γκοντόπουλος 15 (2), Παρμακτσίδης, Χριστοδούλου 13, Πρισκομμάτης 2, Αμπαράς 8 (2), Ασημάκης 20, Σπυρόπουλος 2, Οικονόμου 11, Ζησόπουλος, Δημητρόπουλος.