Δευτέρα 22 Απριλίου 2013

Η ανάλυση του αγώνα Πιερικός Αρχέλαος-Ηρακλής 71-65

Με τους καλύτερους οιωνούς έκλεισε τη φετινή χρονιά, ο Πιερικός Αρχέλαος που νίκησε χθες στο νέο κλειστό γυμναστήριο Κατερίνης, τον ιστορικό Ηρακλή με 71-65 συνεχίζοντας το εκπληκτικό σερί του που στο δεύτερο γύρο έκανε πορεία πρωταθλητισμού. Ο Πιερικός Αρχέλαος από την αρχή του παιχνιδιού πήρε κεφάλι στο σκορ και για μία ακόμη αγωνιστική στηριζόμενος σε «δικά του» παιδιά πήρε το ροζ φύλλο της συνάντησης από την ομάδα του Ηρακλή, που τερμάτισε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα δώσει αγώνα μπαράζ για την άνοδο στην Α2 Ανδρών με την ΑΕΚ. Οι νεαροί παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου αξίζουν πάρα πολλά και το μέλλον είναι μπροστά τους, αφού με τις εκπληκτικές εμφανίσεις στα παιχνίδια του Β΄ γύρου, έπεισαν όλους για τα τεράστια και πλούσια προσόντα τους. Στο πρώτο δεκάλεπτο παίχθηκε αναγνωριστικό μπάσκετ με τον Πιερικό Αρχέλαο να περνάει μπροστά στο σκορ με 1 καλάθι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε από πλευράς γηπεδούχων πολύ καλή διαχείριση του παιχνιδιού και η διαφορά άρχισε να ανοίγει υπέρ τους με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου να κερδίζει με 38-31. Στην επανάληψη οι παίκτες του Λ. Χατζηκυριακίδη, παίζοντας πολύ καλή άμυνα δεν επέτρεψαν σε καμία περίπτωση τον Ηρακλή να αντιδράσει και η διαφορά παγιώθηκε υπέρ του Πιερικού Αρχέλαου που μέχρι το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών έδειξε πολύ καλή αγωνιστική συμπεριφορά ανάλογη των εμφανίσεων και της συνολικής εικόνας που παρουσίασε η κατερινιώτικη ομάδα σε όλα τα παιχνίδια του δευτέρου γύρου.